Historie zámku Náchod

 

Původně raně gotický hrad byl založen v roce 1254. Během staletí se hodně měnil, stejně tak i jeho majitelé. Středověké pevnostní sídlo se nelíbilo mocnému rodu Smiřických ze Smiřic, kteří panství zakoupili roku 1544. Začali měnit sídlo k obrazu svému a v letech 1566 – 1614 vznikl renesanční zámek. Ferdinand II.  jmění Smiřickým zabavil za účast v povstání. Roku 1634 nastupuje na zámek jako majitel generál a italský šlechtic Ottavio I. Piccolomini, vévoda z Amalfi. Ten získal panství za věrnost císaři. V dalších letech se soustředil na vylepšování svého panství a nechal upravit staré zámecké budovy i vnitřek. Nechal zřídit Španělský sál, ve kterém je ovšem štuková a malířská výzdoba až z pozdějšího období – z poloviny 18. století. Během let 1650 – 1659 byl vybudován zámek piccolominský s kaplí v jednom z křídel.


Rod Piccolomini vymřel a roku 1738 zdědil zámek Josef Vojtěch Desfours, ten však kvůli špatné finanční situaci zámek prodal a novým majitelem se stal Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský, otec známé kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské. Zámek Náchod se v tomto období stal místem pro pořádání koncertů a divadelních představení.


Dalšími majiteli se stal knížecí německý rod Schaumburg-Lippe, který tu zůstal až do roku 1945. 21.6.1945 byl majetek zkonfiskován a německá knížata ukončila zdejší vládu. O správu se staral český stát a v současné době je vlastníkem stále Český stát. Zámek Náchod spravuje Národní památkový ústav v Praze, ÚOP Jaroměř-Josefov (od 1.  ledna 2008).  

Fotogalerie

Další informace

Více informací o regionu Adršpach nebo oblasti Babiččino údolí, tipy na výlet, kam za sportem či za kulturou. Poznejte pohádkový kraj Boženy Němcové, oblast Ratibořic i skalnatou krásu Teplických stěn. Turisticko informační portál dále nabízí přehlednou nabídku ubytování na Broumovsku, jak stylové chaty, rodinné penziony a také luxusní hotely.